• تماس با ما

    09166164968

  • ساعات تماس

    8 صبح الی 8 شب

جذب ۳.۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس گفت: در دو سال گذشته ۳.۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید در این منطقه جذب و بیش از ۵ میلیون تن انواع محصولات از منطقه صادر شده است.

به گزارش روز سه شنبه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع ایران (ایمیدرو)، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس گفت:

دیدار سفیر عمان در ایران به منظور تبادل تجارب و ارتباط بخش های سرمایه گذاری و شرکت های عمانی با شرکت های ایرانی، انجام شده است.
مسعود هندیان افزود:

دسترسی به آبهای آزاد، همجواری با منابع عظیم نفت و گاز ، وجود تاسیسات بندری و حمل و نقل دریایی،ریلی، جاده ای، هوایی و نزدیکی به بازارهای هدف و همچنین وجود زیرساخت های لازم در بخش های مختلف باعث شده این منطقه شتاب فزاینده ای برای تبدیل شدن به قطب صنعت، تجارت و بازرگانی خارجی فولاد و آلومینیوم و مواد معدنی داشته باشد.
این مقام مسئول یادآور شد:

اهداف منطقه برای تولید 10 میلیون تن فولاد، 2.1 میلیون تن آلومینیوم، تخلیه و بارگیری70 میلیون تن مواد نفتی و معدنی، شش میلیارد دلار صادرات غیرنفتی، ایجاد اشتغال برای 30 هزار نفر ، جذب سرمایه گذاری 20 میلیارد دلاری، تولید 5600 مگاوات برق و هزاران میلیارد ریال سرمایه گذاری در بخش زیر ساختها برای افق 1404 برنامه ریزی شده است.
وی ارزش صادرات غیرنفتی از منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس را یک میلیارد دلار ذکر کرد و گفت: تاکنون 13 هزار شغل در این منطقه ایجاد شده و 5.5 میلیارد دلار پروژه نیز در این منطقه در دست اجرا و برای پنج میلیارد دلار پروژه در حال مذاکره هستیم.
هندیان افزود: استقرار پنج مجتمع فولادسازی برای ایجاد ظرفیت 10 میلیون تن فولاد، دو مجتمع آلومینیوم با ظرفیت257 هزار تن، یک مجتمع تولید روی، دو مجتمع گندله سازی، پنج مجتمع آب شیرین کن با ظرفیت 200 هزار مترمکعب آب، یک مجتمع قیر با ظرفیت 300 هزار تن و سه پست اسکله مواد معدنی و فلزی با ظرفیت 27 میلیون تن منطقه را به قطب صنایع انرژی بر تبدیل کرده است.
وی با اشاره به حجم سرمایه گذاری در این مجموعه اقتصادی گفت: منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس با جذب 9 میلیارد دلار سرمایه گذاری در طرح های صنعتی و تولیدی از مناطق ویژه مهم و برتر کشور است به طوری که فقط طی دوسال گذشته 3.4 میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید جذب و بیش از 5 میلیون تن انواع محصولات از منطقه صادر شده است.
هندیان با بیان اینکه عمان از ظرفیت های مطلوبی در زمینه صنایع معدنی و فلزی به ویژه صنعت فولاد برخوردار است، زمینه های همکاری منطقه ویژه خلیج فارس و عمان را در حوزه های صنعتی، تجاری و سرمایه گذاری مناسب دانست و ابراز امیدواری کرد که در آینده ای نزدیک شاهد حضور صنعتگران و سرمایه گذاران عمانی در منطقه باشیم.

** پیشرفت های منطقه ویژه خلیج فارس نمونه ای از دستاوردهای صنعتی ایران
سفیر عمان در ایران نیز با بیان اینکه عمان دارای دو منطقه ویژه فعال است، پیشرفت های صنعتی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس را نمونه ای از دستاوردهای صنعتی ایران خواند و بر گسترش همکاری های دو جانبه تاکید کرد.
سعودبن احمد البروانی در بازدید از صنایع مستقر در این منطقه ویژه، ابراز امیدواری کرد که همکاری دو کشور و تبادل هیات های تخصصی در آینده نزدیک آغاز شود.
رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان نیز در ادامه، نقش فولاد و آلومینیوم را در مناسبات اقتصادی یک اولویت مهم برشمرد و افزود: نتایج بازدید و تصمیمات اتخاذ شده برای تحقق روابط مناسب اقتصادی به زودی در قالب پیشنهادهای سرمایه گذاری در زمینه تولید کود شیمیایی از طریق خوراک گاز و سایر طرح های صنعتی به منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس اعلام خواهد شد.
گفتنی است؛ منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در کیلومتر 13 بزرگراه شهید رجایی در غرب بندرعباس و با وسعت تقریبی 5000 هکتار در 4 سایت جنوبی ،میانی، شمالی واقع شده است.
فراهم آوردن شرایط جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی، هدایت آنها در جهت احداث واحد های صنعتی و معدنی صنایع انرژی بر و فرآوری مواد معدنی، رشد توسعه اقتصادی، افزایش فرصت های شغلی، افزایش و توسعه فناوری های مدرن حوزه تولید، مهارتهای مدیریتی و ارتقای کیفیت تولیدات و افزایش توان صادرات به منظور رقابت در بازارهای جهانی از جمله اهداف ترسیم شده این منطقه است.