• تماس با ما

    09166164968

  • ساعات تماس

    8 صبح الی 8 شب

بدهی برقی1.4میلیارد دلاری همسایگان به ایران

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: ایران از کشورهای همسایه یک میلیارد و 400 میلیون دلار مطالبه برقی دارد که امید می رود با رفع تحریم ها به سرعت تادیه شود.

«هوشنگ فلاحتیان» روز سه شنبه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره مطالبات برق ایران از کشورهای همسایه، افزود: باز شدن سوئیفت ها در نتیجه برداشته شدن تحریم ها به افزایش سرعت وصول مطالبه های برقی ناشی از صادرات به کشورهای همسایه خواهد انجامید.
بر پایه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که بیست و سوم تیرماه بین جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 (انگلیس، فرانسه، آمریکا، روسیه و چین به همراه آلمان) با حضور اتحادیه اروپا نهایی شد، در ازای کاهش برخی فعالیت های اتمی تهران، تحریم های هسته ای علیه این کشور لغو خواهد شد.
سوئیفت (swift) انجمن ارتباط مالی بین بانکی بین المللی است و سامانه سوئیفت برای ارسال و دریافت هر گونه پیام ارزی بین واحدهای ارزی بانک های داخل و همچنین بانک های خارج از کشور استفاده می شود.
به گفته این مسئول، گشایش اعتباری یا اعتبار اسنادی یا ال.سی (Letter of Credit) نیز در سرعت بخشیدن به این مهم تاثیرگذار خواهد بود.
معاون وزیر نیرو یادآوری کرد: از یک میلیارد و 400 میلیون دلار مطالبه های برقی ایران از کشورهای پیرامونی، بیشترین آن متعلق به کشور عراق است.
«آرش کردی» مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توانیر، پیش از این ارزآوری کنونی صادرات سالیانه 10 میلیارد کیلووات ساعت برق را 600 میلیون دلار دانسته و گفته بود: تلاش می شود این مقدار به 20 تا 25 میلیارد کیلووات ساعت در سال افزایش یابد.

** به زودی سهم هر شرکت طلبکار از وزارت نیرو مشخص می شود
به گفته معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، این وزارتخانه مصمم است با توجه به قانون بودجه 1394 و قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور، بخشی از مطالبه فروشندگان برق و سایر افرادی را که به نوعی از صنعت برق مطالبه دارند، پرداخت کند.
وی همچنین درباره آخرین اقدام ها برای پرداخت بدهی های وزارت نیرو ادامه داد: هفته های پیش 20 هزار ریال اوراق مشارکت اسلامی برای پرداخت به طلبکاران در نظر گرفته شده است که به زودی سهم هر یک از شرکت ها از آن اعلام می شود.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توانیر نیز بیست و چهارم آذرماه گفت: 20 درصد مطالبه های یکصد میلیارد ریالی طلبکاران صنعت برق از طریق اسناد خزانه اسلامی پرداخت می شود.
ایران با داشتن بیش از 70 هزار مگاوات ظرفیت تولید برق، در رتبه نخست خاورمیانه قرار دارد.
هفته گذشته مجلس شورای اسلامی قانون حمایت از صنعت برق کشور را در قالب 6 ماده و یک تبصره، به دولت ابلاغ کرد.