• تماس با ما

    09166164968

  • ساعات تماس

    8 صبح الی 8 شب

ساخت پنجره‏های هوشمند بی‏ نیازازپرده

دانشمندان دانشگاه سین‌ سیناتی در آمریکا به همراه محققان دانشگاه ملی تایوان یک فناوری ارائه داده‏اند که با استفاده از آن، پنجره‏ها فضای خصوصی لازم را برای کاربر فراهم کرده و در عین حال امکان ورود نور خورشید به داخل ساختمان را می‏دهند.

         
ارائه این شیوه سه سال طول کشیده و گفته می‏شود تولید مدل نهایی آن‏ ساده و ارزان است. در این پنجره، دو زیرلایه شیشه ‏ای متشکل از پلیمر، مجموعه‏ ای از الکترودها و میکروقطعات پلیمری را احاطه می‏کنند

این امر موجب خلق پوششی با الگوی کندوی زنبور عسل می‏شود که می‏توان آن را در داخل پنجره‏های جدید جاسازی کرد یا حتی آنها را در درون پنجره‏های موجود غلتاند. دانشمندان مدعی‏ اند پنجره‏های مجهز به این فناوری قابل‏ تنظیم هستند و گفته می‏شود زمانی که برای فضای خصوصی شیری‏ رنگ می‏شوند، قادرند 90 درصد نور طبیعی را به داخل ساختمان راه دهند. این سیستم امکان انواع دیگر پیکربندی‏ ها را فراهم می‏کند و این امر شامل کنترل‏ انتقال گرمای مادون‏ قرمز و نور مرئی است

 

 

چنین عملکردی برای جلوگیری از گرم‏شدن منزل، در فصل تابستان مناسب است و در زمستان نیز امکان گرم‏ نگه‏ داشتن منزل را فراهم می‏کند.

محققان امید وارند این راهکار به ساخت پنجره‏های ارزانی بینجامد که جایگزین پرده می‏شوند. جزئیات این فناوری در مجله Applied Optics ارائه شد.

 

لطفا ویدئویی که بهمارک تهیه کرده را ازاینجا دانلود کنید

Scientists are developing a 'smart window' that can block heat, light or both at the flick of a switch, making curtains and blinds a thing of the past.