• تماس با ما

    09166164968

  • ساعات تماس

    8 صبح الی 8 شب

مثبت شدن تراز تجاری با کاهش واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای

رئیس کنفدراسیون صادرات در گفت‌وگو با صدای اقتصاد عنوان کرد:

بخش عمده واردات کشور، کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه مورد نیاز برای تولید است و کاهش واردات، به معنای کاهش وزن و میزان تولید تلقی می‌شود رئیس کنفدراسیون صادرات گفت: به دلیل کاهش واردات کالای واسطه‌ای و موارد اولیه، تراز تجاری مثبت شده و از آنجا که این به معنای کاهش تولید است، مساله خوشایندی نیست.

محمد لاهوتی در گفت‌وگو با صدای اقتصاد، افزود: آمارهای هفت ماهه حاکی از کاهش حدود 15 درصدی میزان صادرات بود اما خوشبختانه آمار هشت ماهه، که با تحولاتی در نرخ ارز و نزدیک شدن آن به نرخ واقعی همراه بود، حاکی از کاهش حدود 10.5 درصدی است. وی تصریح کرد: واژه «خوشبختانه» را به دلیل کم شدن فاصله آمارها به کار می‌برم وگرنه رشد صادرات کماکان با رقم منفی 10.5 درصدی مواجه است اما بهبود آن نسبت آمار هفت ماهه، نشان می‌دهد که نرخ ارز تا چه اندازه می‌تواند در مبحث صادرات تاثیرگذار باشد. لاهوتی ادامه داد: آمارها حاکی از کاهش حدود 21 درصدی واردات و پیشی گرفتن صادرات است که تراز تجاری کشور را مثبت نشان می‌دهد اما به نظر من این مساله اصلا سیگنال مثبتی نیست چراکه بخش عمده واردات کشور، کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه مورد نیاز برای تولید است و کاهش واردات، به معنای کاهش وزن و میزان تولید تلقی می‌شود. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این پرسش که اثرات کاهش واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای چه زمانی خود را با کاهش تولید نمایان می‌کند، گفت: رشد تولید سه ماهه دوم منفی 13.5 بوده که بخشی از آن به دلیل کاهش واردات است و از دیگر سو رشد فروش نیز منفی 11.5 بوده که نشانه نبود تقاضا و ادامه رکود است. وی درباره نرخ ارز اظهار کرد:

دولت، معنی حاکمیت، موظف است براساس قوانین موجود حرکت کند؛ قانون محاسبه نرخ ارز را با تغییر براساس قاعده تورم داخلی منهای تورم خارجی توصیه کرده است. اگر تورم هشت ماهه که 15 درصد است را از تورم خارجی کم کنیم، حدود هشت درصد قیمت ارز باید افزایش پیدا کند. لاهوتی افزود: اگر نرخ دلار اسفند 93 که در بازار آزاد سه‌هزار و 450 تومان بوده را در نظر بگیریم با احتساب هشت درصد تقریبا رقم سه‌هزار و 700 تومان به دست می‌آید و اگر همین را تا پایان سال تعمیم بدهیم نرخ دلار باید به حدود سه‌هزار و 850 تومان برسد تا قیمت تمام شده کالاهای صادراتی در بازار هدف با اول سال 94 تغییر نکرده باشد. رئیس کنفدراسیون صادرات تغییرات نرخ ارز را وابسته به سیاست‌های ارزی دولت‌ها دانست و تصریح کرد: وقتی درآمدهای نفتی کاهش پیدا می‌کند دولتها به افزایش نرخ ارز روی می‌آورند و هرگاه درآمدهای نفتی افزایش یافت نرخ ارز را کاهش می دهند تا در ظاهر ارزش پول ملی را حفظ کرده باشند و هر دوی این اقدامات برای اقتصاد خطر محسوب می‌شوند.

لاهوتی با اشاره به اینکه در پسابرجام مقداری از منابع ارزی بلوکه شده کشور آزاد می‌شود، گفت: یکی از دغدغه‌های صادرکنندگان این است که بانک مرکزی با دریافت این ارزها، به چه صورتی قصد دارد با نرخ ارز رفتار کند؛ آیا همان رفتارهای گذشته و تزریق ارز نفتی به بازار و کاهش قیمت ارز را در پیش می‌گیرد یا حاضر به ادامه همین شرایط عرضه و تقاضای فعلی خواهد بود که نرخ ارز را نسبتا به واقعیت نزدیک کرده است.