• تماس با ما

    09166164968

  • ساعات تماس

    8 صبح الی 8 شب

ورود ایران به WTO با توجه به نقش کلیدی اقتصاد ایران در خاورمیانه ضروری است

یک کارشناس اقتصاد بین الملل گفت: سازمان جهانی تجارت به عنوان یک ارگان رسمی از جایگاه مناسبی در میان کشورهای جهان برخوردار است و عضویت ایران در آن با توجه به نقش اقتصاد ایران در منطقه خاورمیانه می تواند هم برای این سازمان و هم برای ایران مهم باشد.
میرقاسم مومنی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: ایران با حضور در سازمان جهانی تجارت می تواند در بازار کشورهای دیگر حضور ملموس تری داشته باشد و همانطور که تمام کشورها حتی روسیه، چین و امریکا نیز برای عضویت در آن تلاش کرده اند تا خود را با قوانین آن تطبیق دهند، ایران نیز برای تطبیق و عضویت خود تلاش کند.
وی افزود: کشورهای بزرگ به دلیل سودی که از عضویت در این سازمان و توسعه تجارت خود می برند، خود را ملزم به تبعیت از قوانین بین المللی کرده اند و ایران نیز از این امکان برخوردار شود اما مشکل اینجاست که قوانین تجاری ما منطیق با قوانین سازمان جهانی تجارت نیست و در مواردی بحث تولیدکنندگان مطرح می شود که قادر به تولید با کیفیت و قیمت تمام شده مناسب که قابل رقابت در بازارهای جهانی باشد، نیستند.
این کارشناس اقتصادی یادآور شد: حتی چین و روسیه برای عضویت در این سازمان بیش از دو هزار قوانین و مواد قانونی خود را اصلاح کرده و یا حذف کردند و در داخل خود تغییرات و بازبینی های انجام دادند تا بتوانند در این نهاد بین المللی عضو شوند و از تسهیلات آن بهره مند شوند و می توانند تولیدات خود را با هزینه کم و کیفیت بالا تولید و صادر کنند.
وی افزود: سازمان تجارت جهانی براساس معیارها و قوانینی در خصوص تذهیب روابط تجاری بین دولت ها و کشورها استوار شده و یکی از اهداف عمده این سازمان، کاهش تعرفه های گمرکی و آزادسازی تجارت بین کشورها و برداشن موانع موجود بر سر راه تجار و بارگانان است.
مومنی با تاکید بر آنکه برای عضویت نیاز به یک عزم ملی داریم، افزود: برای ایجاد این عزم ملی باید تمام سازمانها، ارگانها و نهادهای درگیر این موضوع حضور جدی تری داشته باشند تا با یک سیاست ملی و همه جانبه عضو این سازمان شویم و اگر نیم بند وارد شویم، نه تنها سودی نخواهیم برد بلکه ممکن است دچار برخی زیانهای بلندمدت شویم.
وی ادامه داد: موضوع مهم باز شدن درهای این سازمان به روی تجارت ایران است البته در این راه سختی هایی خواهیم داشت اما در نهایت ما وارد بازار جهانی خواهیم شد و می توانیم سرمایه گذاران مختلفی را به خصوص در بخش انرژی دریافت کنیم.
مومنی یادآور شد: کشورهایی که توان صادراتی و توان تولید ندارند، با عضویت در این سازمان به راحتی می توانند در بازار کشورهای دیگر حضور داشته باشد و کالاهای خود را به فروش برساند مانند ازبکستان و آذربایجان که حتی روزی جزو خاک ایران بودند، در این سازمان عضو شده اند تا به راحتی از مزایای آن استفاده کنند.
وی ادامه داد: اساس سازمان جهانی تجارت، رقابت است و کشورهایی که از نظر کیفیت و قیمت تمام شده کالا در وضعیت مطلوبی باشند، می توانند بازارهای بیشتری را تصاحب کنند.
این کارشناس اقتصاد بین الملل با اشاره به اینکه ایران در سال 1996 درخواست عضویت خود را به این سازمان را ارایه داد، گفت: بیش از 90 درصد تجارت جهانی در قالب سازمان جهانی تجارت انجام می شود و هم اکنون 163 عضو دارد که این نشان می دهد، یک اجماع جهانی برای حضور و عضویت در این سازمان در حال انجام است.
وی ادامه داد: ایران سال 1996 درخواست عضویت خود به این سازمان را ارایه داد اما به خاطر کارشکنی های آمریکا موفق نشد البته عضویت ایران نیز مانند سایر کشورها مستلزم یکسری تغییرات درداخل ایران است.
این کارشناس اقتصاد بین الملل تاکید کرد: بخش انژزی ایران که رکن اساسی اقتصاد ایران بر اساس صدور آن است، در سایه عضویت در سازمان تجارت جهانی می توانیم سرمایه گذارانی جهت تبدیل نفت خام به محصولات مختلف داشته باشیم و نه نفت خام و ارزش افزوده ای که می توانیم از محل مشتقات نفتی بدست بیاوریم و بسیار بالاتر از خود نفت است بیاندیشیم تا بودجه ما نیز وابسته به فروش نفت خام نباشد.
وی ادامه داد: از طرفی، الان در معادن کشور سنگ مرمر و گرانیت زیادی تولید می شود اما مستقیما صادر نمی شود و حتی اگر بخواهیم به کشورهای منطقه مانند امارات متحده عربی، قطر، قزاقستان یا کشور دیگری صادر کنیم، محصول خام ما را چین خریداری و پس از تبدیل صادر می کند در حالیکه ارزش افزوده این کار در تبدیل این تولیدات به محصول نهایی است و این محصول نهایی می تواند تضمین کننده سود مورد نظر ما باشد به دلیل عدم عضویت در سازمان تجارت جهانی از حق خود نیز بی بهره ایم.
لازم به ذکر است؛ سازمان جهانی تجارت که از ابتدای سال 1995 میلادی برای مدیریت مناسبات تجارت چنـد جانبه بیـن المللی جایگزین گات شد، اکنون به یک سازمان بزرگ جهانی تبدیل شده است و اهمیت این سازمان جهانی تا آن حد است که در حال حاضر 163 کشور جهان به عضویت این سازمان درآمده و کشورهایی نیز در حال طی کردن فرآیند الحاق هستند. ایران نیز اکنون عضو ناظر سازمان جهانی تجارت بوده و در حال آماده سازی فرآیند مذاکرات است.