• تماس با ما

    09166164968

  • ساعات تماس

    8 صبح الی 8 شب

تحولات یک دهه تجارت ایران با آمریکا

در یک دهه اخیر تجارت ایران و آمریکا چند تغییر مهم داشته است؛ «رشد واردات ایران از آمریکا و افت صادرات به این کشور» از یک سو و «تغییر اقلام عمده صادراتی» از سوی دیگر. انگار دیگر آمریکایی‌ها به جای فرش و پسته ترجیح می‌دهند انگور و میگو از ایرانی‌ها بخرند.

فاطمه شیرزادی: در سال‌های اخیر نام آمریکا برای اقتصاد ایران یادآور تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی بوده، اما در این سال‌ها دو کشور ایران و آمریکا در کنار همه اختلافات سیاسی و فرهنگی، با یکدیگر مبادلات تجاری هم داشته‌اند. نکته قابل توجه در آمار مبادلات تجاری ایران و آمریکا، افزایش سهم واردات از آمریکا نسبت به صادرات غیرنفتی به این کشور در یک دهه اخیر است.

در حالی که در سال ۸۵ صادرات ایران به آمریکا ۱٫۰۹ برابر واردات ایران از این کشور بود، از سال ۸۶ تاکنون این نسبت معکوس شده است. در سال ۸۶ میزان واردات ایران از آمریکا ۱٫۸۲ برابر صادرات ایران به این کشور شد و در سال‌های بعد از آن این نسبت همین طور مثبت باقی ماند و در سال ۹۳ میزان واردات ایران از آمریکا به ۳۵۸٫۵ برابر صادرات ایران به این کشور رسید.

در هفت ماهه امسال نیز میزان واردات ایران از آمریکا ۱۲۶٫۷۵ برابر صادرات ایران به این کشور بوده است.

افزایش واردات و کاهش شدید صادرات
موضوع دیگری که در آمار رسمی گمرک ایران، از مبادله تجاری ایران و آمریکا جالب توجه به نظر می‌رسد، روند نزولی صادرات غیرنفتی به آمریکا در یک دهه اخیر است. میزان صادرات غیرنفتی ایران به آمریکا در سال ۸۵ معادل ۲۸۹ برابر سال ۹۳ بوده است. این در حالی است که میزان واردات ایران از آمریکا از سال ۸۵ تا سال ۹۳ افزایش یافته است، میزان واردات ایران از آمریکا در سال ۹۳ معادل ۱٫۳۵ برابر سال ۸۵ بوده است.

اما در هفت ماهه سال ۹۴ میزان صادرات غیرنفتی ایران به آمریکا نسبت به سال گذشته کمی افزایش داشته و دقیقا برابر با میزان صادرات غیرنفتی ایران به آمریکا در کل سال ۹۳ یعنی معادل ۰٫۴ میلیون دلار بوده است. البته در این مدت افزایشی در میزان واردات به چشم نمی‌آید.

 

ggg

 

ایران و آمریکا چه‌ها مبادله می‌کنند؟


به گزارش اتاق بازرگانی ایران و امریکا، در یک دهه اخیر، در اقلام عمده صادراتی ایران به آمریکا نیز تغییراتی رخ داده است؛ در حالی که فرش و پسته در سال‌های ۸۵، ۸۶ و ۸۷ جزء سه قلم عمده عمده صادراتی ایران به آمریکا بودند، از سال ۸۸ تاکنون پسته دیگر سهمی در میان این سه قلم عمده صادراتی نداشته است. زعفران نیز تنها در سال ۸۹ در میان سه قلم عمده صادرات غیرنفتی ایران به آمریکا جا گرفته است. در سال‌های ۹۰، ۹۱ و ۹۲ انواع انگور خشک‌شده سهم مهمی در اقلام عمده صادراتی ایران به امریکا داشته است. در هفت ماهه سال ۹۴ نیز انواع میگو و انواع مبلمان از اقلام عمده صادراتی ایران به آمریکا بوده‌اند.  با این حال در بخش واردات ایران از آمریکا تغییرات چندانی در سه قلم عمده وارداتی طی یک دهه اخیر مشاهده نمی‌شود. معمولا انواع داروها و مکمل‌ها در این لیست جای داشته‌اند. اقتصادنیوز

 

سال

سه قلم عمده صادرات غیرنفتی به آمریکا

سه قلم عمده واردات از آمریکا

۸۵

فرش – آبمیوه و سبزیجات – پسته

انواع داروهای خرده‌فروشی – خمیر چوب شیمیایی – سیگار

۸۶

فرش – آبمیوه و سبزیجات – پسته

خمیر چوب شیمیایی – سایر داروهای خرده‌فروشی – پلیمرهای اکریلیک

۸۷

فرش – پسته – گلیم

سایر گندم سخت – مدارهای مجتمع مختلط (hybrid)– اجزا و قطعات هواپیما یا هلی کوپتر

۸۸

فرش – آب آناناس (کنستانتره) – سایر آبمیوه‌ها

خمیر چوب شیمیایی – پلیمرهای اکریلیک – سایر گندم سخت

۸۹

فرش و سایر کفپوش‌های نسجی – فرش دستباف – زعفران

خمیر چوب شیمیایی – پلیمرهای اکریلیک – سایر داروهای خرده‌فروشی

۹۰

فرش – انگور خشک‌شده – کتاب و مطبوعات چاپ‌شده

خمیر چوب شیمیایی – مکمل غذایی، دارویی – سایر داروهای خرده‌فروشی

۹۱

انگور خشک‌کرده (آفتابی بی‌دانه) – انگور خشک‌کرده (تیزابی بی‌دانه) – فرش

دانه گندم سخت – کره بسته‌بندی‌شده- مکمل غذایی

۹۲

انگور خشک‌کرده (آفتابی بی‌دانه) – انگور خشک‌کرده (تیزابی بی‌دانه) – انگور خشک‌کرده (انگوری بی‌دانه)

مکمل‌های دارویی – کره بسته‌بندی‌شده – خمیر چوب شیمیایی

۹۳

سایر کفپوش‌ها – ورق‌های روکش – انواع اشیای ساخته‌شده از سنگ

خمیر چوب شیمیایی – سایر داروهایی که تولید داخلی ندارند – مکمل‌های دارویی برای مصرف انسان

۹۴ (هفت ماهه)

سایر کفپوش‌ها – انواع میگو – انواع مبلمان

خمیر چوب شیمیایی – مکمل غذایی – سایر مکمل‌های دارویی برای خرده‌فروشی