• تماس با ما

    09166164968

  • ساعات تماس

    8 صبح الی 8 شب

افزایش تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در آلمان

تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در آلمان در سال جاری افزایش چشمگیری یافت. اما بحران پناهندگی بر خبرهای مربوط به این پیشرفت‌ها سایه انداخته است. کمبود شبکه انتقال برق و استفاده از زغال‌سنگ همچنان مشکل بزرگ انرژی در آلمان است.

آلمان در سال ۲۰۱۵ میلادی در زمینه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر به موفقیت‌های چشم‌گیری دست یافته است. خبرهای مربوط به این موفقیت‌ها اما زیر سایه بحران ورود پناهجویان به اروپا و آلمان قرار گرفته‌اند. تولید برق از منابع تجدیدپذیر در سال ۲۰۱۵ به رکوردهایی جدید دست یافته است.

انرژی‌های تجدیدپذیر در آلمان از منابع بادی، خورشیدی، آبی و بیوماس به دست آمده است. بیوماس یک منبع تجدیدپذیر انرژی است که از مواد زیستی به دست می‌آید.

اتحادیه انرژی و اقتصاد آبی آلمان اعلام کرد که در حال حاضر ۳۳ درصد از برق مصرفی آلمان از انرژی‌های تجدیدپذیر به دست می‌آید. به این ترتیب میزان انرژی به دست آمده از منابع انرژی تجدیدپذیر نسبت به سال قبل از آن افزایشی ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.

تولید برق از منابع بادی نیز افزایشی محسوس را در سال جاری نشان می‌دهد. اتحادیه فدرال انرژی‌های تجدیدپذیر آلمان اعلام کرده که تهیه انرژی از منابع بادی در این کشور به نسبت سال قبل از آن افزایشی ۴۷درصدی را نشان می‌دهد.

در حال حاضر ۲۵ هزار توربین بادی در آلمان انرژی جنبشی باد را به انرژی مکانیکی و برق تبدیل می‌کنند. هم‌زمان نزدیک به یک‌و‌نیم میلیون شهروند آلمان در پشت‌بام خانه‌های خود از سلول‌های خورشیدی برای تهیه انرژی استفاده می‌کنند.

کابل‌های زیرزمینیِ انتقال انرژی

یکی از موفقیت‌های تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در آلمان تفاهم در این کشور در باره کشیدن کابل‌های زیرزمینی است که قرار است نیروی برق تولید شده را از شمال این کشور به جنوب منتقل کنند.

بحث‌ها بر سر شیوه انتقال انرژی سرانجام در سال ۲۰۱۵ نتیجه داد و قرار بر آن شد که انرژی تولید شده توسط کابل به کارخانه‌های بزرگ در جنوب کشور منتقل شوند. تا قبل از این تفاهم بسیاری از توربین‌های بادی در شمال آلمان باید خاموش می‌شدند، زیرا امکان انتقال برق آنها به مراکز صنعتی در جنوب این کشور ناممکن بود.

اکنون دو خط بزرگ کابل قرار است این مشکل بزرگ انتقال انرژی از شمال آلمان به جنوب این کشور را از میان ببرد و انرژی به دست آمده را به این مراکز صنعتی در جنوب کشور برساند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با علاقه پیشرفت‌ها در زمینه تولید انرژی تجدیدپذیر را دنبال می‌کند

 

مشکل بزرگ کاهش کربن دی‌اکسید

آلمان اما هنوز از اهداف خود در کاهش گازهای گلخانه‌ای بسیار دور است. دولت آلمان در نظر داشت تا سال ۲۰۲۰ میزان گازهای گلخانه‌ای تولید شده در این کشور را تا ۴۰ درصد به نسبت سال ۱۹۹۰ کاهش دهد. کمیسیونی از طرف دولت آلمان وظیفه نظارت بر این اقدام را به عهده دارد.

این کمیسیون در گزارش خود در این باره با نام "انرژی آینده" که ماه نوامبر سال جاری منتشر شد اعلام کرد که چنین هدفی دست نیافتنی است و دلیل آورده که برای تحقق چنین هدفی باید میزان آزاد شدن کربن دی‌اکسید در آلمان در سال آینده حدود ۲۸ میلیون تن کاهش یابد. DW