• تماس با ما

    09166164968

  • ساعات تماس

    8 صبح الی 8 شب

احداث ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی در دستور کار قرار گیرد

وزیر صنعت، معدن و تجارت:

احداث ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی در دستور کار قرار گیرد

نعمت زاده تعیین و تکلیف در خصوص خودروهای هیبریدی و برقی را به لحاظ مباحث تخصصی و فنی زمان بر دانست و گفت: بسته ای که به دولت ارایه شده موضوعات تعیین قیمت و حمایت های مالی نیز برای خریداران و تولیدکنندگان مطرح شده تا تفاوت قیمت بین خودروهای معمولی و هیبریدی را کاهش دهد.

محمدرضا نعمت زاده عصر سه شنبه 2 تیرماه 94 در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه همکاری گروه صنعتی ایران خودرو با دانشگاه های صنعتی شریف و امیرکبیر در جمع خبرنگاران، افزود: این بسته لازمه توسعه خودروهای هیبریدی و برقی در کشور است چرا که این گونه خودروها باید تولید و به بازار عرضه شوند تا مشتریان آنها را تهیه کنند.

وی با بیان آنکه راه اندازی و احداث ایستگاههای شارژ خودروهای برقی و هیبریدی در سطح کشور باید از هم اکنون در دستور کار قرار گیرد، اظهار داشت: قواعد و ضوابط تولید این گونه خودروها، استانداردهای مربوطه و بسیاری از مسایل دیگر در این بسته دیده شده است.

نعمت زاده تعیین و تکلیف در خصوص خودروهای هیبریدی و برقی را به لحاظ مباحث تخصصی و فنی زمان بر دانست و گفت: بسته ای که به دولت ارایه شده موضوعات تعیین قیمت و حمایت های مالی نیز برای خریداران و تولیدکنندگان مطرح شده تا تفاوت قیمت بین خودروهای معمولی و هیبریدی را کاهش دهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین میزان مصرف سوخت خودروهای هیبریدی را یک سوم خودروهای معمولی عنوان کرد و اظهار داشت: دولت یک صرفه جویی در بلندمدت بابت توسعه و تولید خودروهای هیبریدی به دست خواهد آورد که باید در ابتدای کار حمایت های لازم را انجام دهد.

به گفته وی، خودروهای خاصی برای خودروهای هیبریدی و برقی طراحی می شود ضمن آنکه برای آزمایش های لازم می توان از خودروهای معمولی نیز استفاده کرد به هر جهت در خصوص طراحی خودروهای هیبریدی، ایران خودرو فعالیت هایی را در دست انجام دارد.

نعمت زاده در خصوص نوبت دهی و شلوغ بودن تعمیرگاههای خودرو نیز گفت: یکی از برنامه های خودروسازان، بهبود کیفیت و ارتقای کیفیت خودروهای تولیدی است که این اگر به نتیجه برسد بطور خودکار تاثیر خود را در تعمیرگاهها نشان خواهد داد.

وی افزود: در این خصوص برنامه ریزی کردیم خودروسازان ظرف سه سال آینده بحث بهبود و ارتقای کیفیت محصولات خود را عملیاتی کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت سپس با بیان اینکه برخی گلایه مشتریان بابت قطعات بوده است، اظهار داشت: قطعه سازان و خودروسازان در چند سال اخیر فرصت ارتباط با شرکای خارجی را برای انتقال دانش فنی و همکاری فنی نداشتند و این باعث شده قطعات بی کیفیت بر مجموعه عملکرد خودروها تاثیر بگذارد.

نعمت زاده سپس تاکید کرد: به طور قطع روز به روز خودروها از لحاظ کیفیت بهتر خواهند شد ضمن آنکه تعمیرگاهها نیز باید توسعه یابند و تعداد آنها نسبت به تعداد خودروهای تولید افزایش پیدا کند.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه تعمیرگاههای مجاز، اظهار داشت: اینگونه نباید باشد که ایران خودرو روزی 2 هزار دستگاه خودرو تولید اما در مقابل ظرفیت و تعداد تعمیرگاهها افزایش نیابد لذا باید تعمیرگاهها نسبت به تعداد تولید خودروها توسعه یابد.

نعمت زاده در خصوص میزان تولید خودروها در سال گذشته نیز گفت: در سال گذشته بیش از یک میلیون و 200 هزار دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شد که قرار است در سال جاری این میزان به بیش از یک میلیون و 400 هزار دستگاه افزایش یابد که به طور قطع بخشی از آن برای صادرات اختصاص خواهد یافت.

وی سپس میزان مصرف داخلی خودرو را حدود یک میلیون و 500 هزار دستگاه ذکر و تصریح کرد: این درحالی است که جایگزین خودروهای فرسوده را جدی نگرفتیم هرچند در سال گذشته بیش از 270 هزار خودرو فرسوده جایگزین شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با ابراز امیدواری از اینکه به مرحله ای برسیم تا خودروهای غیرانژکتوری در کشور تردد نداشته باشند، گفت: هدف گذاری سال 1404 تولید سه میلیون دستگاه خودرو در سال است که نزدیک به یک میلیون آن صادر و بقیه به مصرف داخلی خواهد رسید.

نعمت زاده با تاکید براینکه باید هرچه سریعتر خودروهای رقابتی از هر جهت در کشور به تولید برسد، افزود: این کار اگرچه مشکل است اما با تلاش و همکاری همه دستگاههای صنعتی و علمی باید به این امر دست پیدا کنیم.