• تماس با ما

    09166164968

  • ساعات تماس

    8 صبح الی 8 شب

توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر از محل سوخت صرفه‌جویی شده در نیروگاه‌ها

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: با پرداخت هزینه سوخت صرفه جویی شده در نیروگاه های حرارتی به تولیدکنندگان انرژی های تجدیدپذیر، اقتصاد نیروگاه های تجدیدپذیر در کشور شکل خواهد گرفت.
 
توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر از محل سوخت صرفه جویی شده در نیروگاه هابه نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، هوشنگ فلاحتیان با بیان این مطلب اظهار داشت: در طول ۳۵ سال گذشته سهم تولید برق کشور از انرژی خورشیدی و بادی بسیار ناچیز بوده است؛ درصورتی که می توان ظرفیت چندین هزار مگاواتی برای استفاده از این انرژی ها را در کشور ایجاد کرد.
 
وی ادامه داد: اگر کسی نیروگاه بادی یا خورشیدی در کشور ایجاد کند و هزینه سوخت صرفه جویی شده در نیروگاه های حرارتی به وی پرداخت شود، به راحتی اقتصاد نیروگاه های تجدیدپذیر در کشور شکل خواهد گرفت. 
 
فلاحتیان تصریح کرد: سال هاست این مسئله مطرح می شود که می توان به جای اینکه گازوئیل وارداتی یا تولید داخل به صورت رایگان در اختیار نیروگاه قرار گیرد و مبلغی که از برق تولید شده دریافت می شود، کمتر از سوخت نیروگاهی باشد؛ می توان پول صرفه جویی شده سوخت را به تولید کننده برق تجدیدپذیر پرداخت کرد.
 
فلاحتیان تصریح کرد: اگر میزان هزینه های هر لیتر یا هر مترمکعب سوخت فسیلی که در نیروگاه مصرف می شود، محاسبه شود وآثار زیست محیطی آن را در نظر بگیریم، به ازای هر کیلووات ساعت عددی خواهد شد که اگر آن را به تولیدکننده نیروگاه خورشیدی یا بادی پرداخت کنند، حداقل سود آن تخریب نشدن محیط زیست است.
 
وی افزود: با اینکار وضعیت اقتصادی تولیدکنندگان برق در نیروگاه های خورشیدی یا بادی نیز رونق خواهد گرفت.