• تماس با ما

    09166164968

  • ساعات تماس

    8 صبح الی 5 شب

ال كوارليتو از محمدرضافرهادي

نوشته جالب محمدرضا فرهادي پور در كانال تلگرامش با نام

ال كوارليتو!!                    https://telegram.me/mfarhadpour.                           کارلوس منم، رئیس جمهور آرژانتین در سال۱۹۹۱، ارزش پزو- پول ملی آرژانتین- را به دلار گره زد و آن را تثبیت کرد: یک پزو شد معادل یک دلار. چه رویایی بهتر از این برای مردم و چه سیاستی پوپولیستی تر از این. این سیاست سبب شد صادرات آرژانتین خیلی گران و واردات خیلی ارزان شد. صادرات متوقف شد و واردات اوج گرفت. کم کم گروهی از افراد نگران ارزش پزو شدند و در حسابشان دلار نگه می داشتند.
در روز اول دسامبر ۲۰۰۱، دولت تمامی حسابهای بانکی را برای ۹۰ روز بلوکه کرد و فقط می شد ۲۵۰ پزو از حساب برداشت کرد. البته این ۲۵۰ پزو ۲۵۰ دلار می ارزید. اما خبری از برداشت دلاری از حسابها نبود. مردم این حالت را ال کورالیتو یعنی طویله کوچک نامیدند: سپرده گذاران مانند گاوها در طویله گیر کرده بودند و نه راه پس داشتند، نه راه پیش. در ژانویه ۲۰۰۱، بالاخره ارزش پزو کم شد و دولت به ازای هر ۱۰۰۰ دلار در حساب افراد، به آنها ۲۵۰ دلار می داد.
اقتصاد ایران هم از این تجارب تثبیت نرخ ارز کم نداشته است: دلار ۷، ۳۰۰ یا ۱۰۰۰ تومانی.
اما این بازی سوی دیگری هم دارد: اقتصاددانان نزدیک به رئیس جمهور این روزها مرتباً از لزوم گران شدن دلار و عدم نگرانی دربارۀ افزایش دلار حرف می زنند. یاد دارم در پایان دولت قبل، این اقتصاددانان در موسسه عالی بانکداری می گفتند ۳۰۰۰ تومان قیمتی بالا برای دلار است. خب، حالا ۳۰۰۰ تومان را کم می دانند. دلار باید چند شود تا استراتژی توسعه صادرات از این نگاه به طور جدی کلید بخورد و تبدیل شود به موتور رشد اقتصاد ایران.

https://telegram.me/mfarhadpour

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn