• تماس با ما

    09166164968

  • ساعات تماس

    8 صبح الی 5 شب

شهرداری ها به ساختمان های فاقد مبحث 19 مجوز پایان کار ندهند

دبیر شورای عالی هماهنگی مناطق آزاد از شهرداری ها خواست براساس قانون عمل کرده و به ساختمان های فاقد مبحث 19 (مربوط به نحوه استفاده از انرژی) مجوز پایان کار ندهند.

اکبر ترکان روز پنجشنبه در همایش حامیان محیط زیست اظهار کرد: مبحث 19 چندین سال است که تصویب شده و سازندگان ساختمان ها مکلف به اجرای آن هستند اما در ساختمان ها این مبحث رعایت نمی شود.
براساس مبحث 19 دیوارها، سقف و کف ساختمان ها باید عایق بندی و پنجره ها دوجداره شوند که در صورت رعایت این اصول مصرف انرژی تا یک سوم کاهش می یابد.
وی گفت: نتیجه صدور مجوز به ساختمان های فاقد مبحث 19 مصرف بیش از حد انرژی و تولید کربن است.
مشاور رئیس جمهوری افزود: در سال 1393 در تهران 170 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی مصرف شده که از این میزان 60 میلیارد مترمکعب در بخش خانگی و تجاری و مابقی در نیروگاه ها، پتروشیمی ها و صنایع استفاده شده است.
ترکان اظهار کرد: تهران دارای پنج ماه سرد و هفت ماه گرم است که در ماه های سرد روزانه 80 میلیون مترمکعب گاز مصرف می شود، اما در سال 1393 این میزان مصرف به 99 میلیون مترمکعب رسید.
وی ادامه داد: در بخش حمل و نقل روزانه 25 میلیون لیتر فرآورده نفتی شامل بنزین و گازوئیل مصرف می شود که معادل 25 میلیون مترمکعب گاز طبیعی است.
به گفته ترکان، یک مترکعب گاز طبیعی از نظر ارزش حرارتی معادل یک لیتر فرآورده نفتی است در نتیجه گاز ناشی از مصرف خانگی سه برابر مصرف انرژی در حمل و نقل است.
وی اظهار کرد: هر یک واحد کربن به یک واحد دی اکسید کربن تبدیل می شود؛ این میزان گاز کربن در بالای شهری مانند تهران جمع می شود و پوششی ایجاد می کند که با تابش خورشید گرم و در نتیجه پدیده وارونگی دما رخ می دهد.
ترکان با تاکید بر اینکه مصرف انرژی در کشور از جمله کلان شهری مانند تهران باید کاهش یابد، گفت: مصرف انرژی در یک مترمربع ساختمان در ایران 500 کیلووات است درحالی که کشورهای اروپایی در تلاش هستند میزان در یک مترمربع ساختمان را به 50 کیلووات در ساعت برسانند. بنابراین باید مصرف منطقی شود که رسیدن به آن تنها با کاهش مصرف انرژی امکان پذیر است.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn