• تماس با ما

    09166164968

  • ساعات تماس

    8 صبح الی 5 شب

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار: استفاده از بازار صکوک برای جذب سرمایه گذار خارجی

در تازه ترین نشست کمیسیون پول و بازار سرمایه اتاق ایران، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به تشریح شیوه های جدید تامین مالی پرداخت. به اعتقاد وی انتشار اوراق صکوک می تواند نقش بسزایی در این وادی داشته باشد.
به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، فطانت فرد، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این نشست از کمرنگ بودن نقش بازار سرمایه در اقتصاد ایران سخن گفت و تصریح کرد: در ایران به طور سنتی از شبکه بانکی به عنوان اولین راه حل تامین مالی استفاده می شود و نقش بازار سرمایه کمرنگ است. در راستای رفع این نقص و افزایش سهم بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه های اقتصادی، مهمترین اقدام افزایش دانش و سواد مدیران مالی این بنگاه­ها است.
 
وی یادآور شد: اتاق به عنوان مجموعه اثرگذار از نظر فعالان اقتصادی بخش خصوصی باید این مهم را به عنوان یک مطالبه عمومی به صورت جدی پیگیری کند.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این نکته که شرایط پسا­تحریم، الزامات، شرایط و نقطه عطف متفاوتی را نسبت به گذشته برای اقتصاد کشور تعریف کرده است، اولین مشکلی که باید به آن غلبه شود را بحران تنگنای مالی دانست و گفت: رکود و نابه سامانی زیادی را در بنگاه های اقتصادی شاهد هستیم. در شرایط فعلی ضمن تغییر نگرش و توجه به ابزارهای جدید تامین مالی، اولین راه حل برای رفع این تنگناهای مالی جذب سرمایه گذاری خارجی است. در راستای نیل به این هدف اولین دغدغه سرمایه گذار خارجی نوسانات مربوط به نرخ ارز است. در نقاط مختلف دنیا برای رفع مشکل ناشی از تغییرات نرخ ارز از ابراز پوشش نوسان نرخ ارز و به طور عمده ابزارهای مشتقه استفاده می شود.
این مقام مسئول ادامه داد: سازمان بورس اوراق بهادار مصوبه مربوط به دو ابزار یعنی قردادهای آتی (future) و اختیار معامله (option) را در راستای قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر از شورای عالی بورس دریافت کرده است. این ابزارها در پی آن هستند که بازار لازم برای پوشش نوسان نرخ ارز راه اندازی شود. این ابزارها تا زمانی که از سوی بخش خصوصی مورد مطالبه عمومی و اساسی قرار نگیرد، امکان راه اندازی آنها وجود ندارد. بنابراین باید در ابتدا آشنایی اولیه با این ابزارها ایجاد شود و در ادامه در خصوص اجرایی شدن از سوی بخش خصوصی و به طور خاص اتاق ایران مطالبه ای صورت گیرد.
فطانت فرد در مورد ابزار صکوک نیز نکته قابل توجهی اشاره کرد. بر این اساس در معاملات صکوک کلیت معاملات ریالی است و به هیچ وجه ارزی معامله نمی شود و تنها پوشش نوسان ارز از طریق ریال صورت می گیرد. در معاملات آتی مشتقات ارز به جای خرید و فروش لحظه ای، خرید و فروش آتی انجام می شود. اولین نکته ای که در این راستا از سوی سرمایه گذاران خارجی مورد مطالبه قرار می گیرد، ثبات نرخ ارز است؛ مرتفع شدن مسئله عدم ثبات نرخ ارز امکان جذب سرمایه گذاری خارجی را افزایش می دهد.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار فراهم کردن محیطی برای ورود سرمایه گذار خارجی را منوط به ایجاد زیرساختها از جمله گسترش بازار صکوک دانست و ادامه داد:
سرمایه گذار خارجی به دلیل پیچیدگی های بازار سرمایه کشور از نظر مقررات، افشای اطلاعات و عدم تطابق استانداردهای حسابداری ایران با استانداردهای حسابداری بین المللی (IFRS) درعمل تمایلی به سرمایه گذاری در سهام شرکت های بورسی ندارد. بنابراین بهترین راه حل برای جذب سرمایه گذاری خارجی، استقرار اقتصاد مقاومتی، مردمی کردن اقتصاد و سازندگی اقتصاد، فراهم آوردن بستر بازار صکوک و آشنایی بیشتر با این ابزار است. خوشبختانه در بازار ایران فضای مثبتی برای خرید اوراق صکوک به وجود آمده است. همچنین صندوق های سرمایه گذاری بسیار متنوعی وجود دارد که تجهیز منابع شده و برای بازارگردانی و بازارسازی بسیار کمک کننده هستند. حال سوالی که به وجود می آید این است که چه کسانی می توانند اوراق صکوک منتشر کنند.
بر اساس گفته های این مقام مسئول، دولت برای ایفای تهعدات خود در مقابل سیستم بانکی و پیمانکاران می تواند از این اوراق استفاده کند. در شرایط فعلی که دولت با کمبود بودجه مواجه است و از محل درآمدهای نفتی نیز نمی تواند بدهی های خود را پرداخت کند، بهترین ابزار برای پرداخت بدهی، اوراق صکوک است.
وی افزود: از سوی دیگر امکان قبول پروژه های جدید از سوی پیمانکارانی که تامین مالی شده اند، افزایش پیدا می کند. در صورت عدم استفاده دولت از این ابزار چشم اندازی برای پرداخت بدهی های دولت وجود نخواهد داشت.شایان ذکر است که تلاش کردیم در بودجه سال 95 رقمی بالغ بر 150 میلیارد تومان در بخش تامین مالی از طریق صکوک گنجانده شود که امیدواریم این رقم در بودجه لحاظ شود.
فطانت فرد، شرکت های سهامی عام را نیز به عنوان افرادی که می توانند اوراق صکوک منتشر کنند نام برد و تصریح کرد: این شرکت ها نیز می توانند از طریق افزایش سرمایه و اوراق صکوک تامین مالی انجام دهند. یکی از نکاتی که مغفول مانده این است که هر شرکت خصوصی به شرط داشتن ساختار مالی مناسب و مطابق با استانداردها بدون هیچ گونه محدودیتی قادر به تامین مالی از طریق ابزار صکوک است. بخش خصوصی می تواند برای تامین مالی سرمایه در گردش از اوراق مرابحه و برای تامین مالی پروژه های بلند مدت از ابزار اوراق استصناع و صندوق های پروژه بهره ببرد.
وی یاداور شد: صندوق های سرمایه گذاری به موجب قانون معاف از مالیات هستند. به تبع این معافیت هر پروژه ای که در قالب صندوق، تامین مالی شود از تمام مزیت های مالیاتی صندوق سرمایه گذاری برخوردار خواهد شد. این صندوق ها امکان تامین مالی عام را فراهم آورده و تامین مالی آن به دو صورت سود تضمین شده و مشارکت واقعی در سود و زیان پروژه انجام می پذیرد.
این مقام مسئول در جمع بندی مطالب خود گفت: اگر در راستای ایجاد پوشش نوسان نرخ ارز اقدام مثبتی انجام دهیم، با همکاری بخش خصوصی و به ویژه اتاق ایران می توانیم بازار صکوک را برای جذب سرمایه گذار خارجی راه اندازی و با آموزش و استفاده از دانش مربوط به این ابزارها منبع بسیار وسیع تامین مالی را به کشور وارد کنیم.
در پایان جلسه ضمن بحث و تبادل نظر اعضای کمیسیون بازار پول و سرمایه پیرامون این ابزار و مشکلات مربوط به آن قرار شد در جلسات آتی زمینه آشنایی بیشتر و چگونگی استفاده از این ابزار تشریح شود.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn