• تماس با ما

    09166164968

  • ساعات تماس

    8 صبح الی 5 شب

یک پایگاه خبری آمریکایی: فضای سرمایه گذاری در ایران بهترشده است

پایگاه خبری اویل پرایس آمریکا در مقاله ای به قلم «گاری اگنیهاتری» فضای سرمایه گذاری در ایران برای شرکت های نفتی را بهتر از گذشته ارزیابی کرد.

 

به گزارش گروه اقتصادی ایرنا، این پایگاه خبری نوشت: ایران برای افزایش سرمایه گذاری خارجی در بخش نفت و گاز خود، مکانیسم جدیدی برای قراردادهای نفت و گاز خود معرفی کرده است.
ایران در همایشی که 28 و 29 نوامبر (ششم و هفتم آذر) در تهران برگزار شد، چارچوب قراردادهای جدید نفتی خود را برای سرمایه گذاران خارجی تشریح کرد.
در قراردادهای جدید که در مقام عمل از شفافیت بیشتری برخوردارند، سرمایه گذاران از برخی ریسک های مشخص از جمله ریسک های سیاسی مرتبط با نوسانات قیمت نفت، در امان می مانند.
با این حال، واضح است که ایران همچنان کنترل خوبی روی پیمانکاران خارجی خواهد داشت زیرا براساس قراردادهای جدید نیز، ایران مالکیت هیچ میدان نفتی را به شرکت های خارجی نمی دهد.
قراردادهای جدید نفت و گاز ایران با شرکت های خارجی می توانند برای 15 تا 20 سال اعتبار داشته باشند و تا 25 سال نیز قابل تمدید هستند. قراردادهای قبلی کوتاه تر بودند و ریسک تجاری و فنی بیشتری برای سرمایه گذاران به همراه داشتند.
همچنین در قراردادهای جدید، آن دسته از شرکت های خارجی که نسبت به برنامه اولیه خود، نفت بیشتری تولید کنند، عایدی بیشتری خواهند داشت.
براساس قراردادهای جدید همچنین شرکت های خارجی باید با یک شرکت ایرانی سرمایه گذاری مشترک انجام دهند. این مدل های جدید قرارداد، تضمین کار شرکت های خارجی در ایران پس از شروع فعالیتشان را نیز خواهان شده است.
دولت ایران 22 و 23 فوریه (سوم و چهارم اسفند) همایشی در تهران برگزار خواهد کرد که در آن برای شرکت های خارجی که پس از تحریم ها، فعالیتشان در ایران را آغاز خواهند کرد، قوانین جدید مرتبط با تولید نفت و گاز طبیعی را تبیین می کند.
«اویل پرایس» پیشنهاد کرد، ایران به جای آنکه به دنبال تضمین کار پیمانکاران خارجی باشد، بهتر است برخی درآمدهای تضمین شده را به آنها پیشنهاد دهد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn