• تماس با ما

    09166164968

  • ساعات تماس

    8 صبح الی 5 شب

ابداع پژوهشگران ارتش آمریکا: ساخت پنل های خورشیدی کوچک تر، محکم تر و ارزان تر

ابداع پژوهشگران ارتش آمریکا: ساخت پنل های خورشیدی کوچک تر، محکم تر و ارزان تر

پژوهشگران زرادخانه Redstone ارتش ایالات متحده آمریکا از پیشرفتی قابل توجه در تولید انرژی خورشیدی خبر دادند. آنها موفق به ساخت نوعی پنل خورشیدی فوتو لتائیک شده اندکه در قیاس با انواع فعلی کوچک تر و محکم تر بوده و تولیدش هم ارزان تر تمامی می شود.
 
به گزارش دیجیاتو، در حال حاضر برای تولید همه پنل های خورشیدی صرفا از سیلیکون استفاده می شوند، در حالی که این ماده محدوده کوچکی از پرتوهای تابیده شده از سطح خورشید را جذب می کند.
 
این بدان معناست که پنل های متعارف بخش قابل توجهی از انرژی قابل جذب را از دست می دهند و علاوه بر این، امواج فرابنفش و مادون قرمز (که طول موج کوتاهی داشته و در این محدوده قرار دارند) را به خود جذب می کنند که به صورت فعال به این پنل ها آسیب می رسانند و در نهایت باعث ایجاد ترک هایی در آنها می شوند.
 
اما پنل ارائه شده از سوی ارتش آمریکا لایه های بسیار باریکی از فلزات نظیر نقره و طلا را میان لایه های نیمه رسانای خود دارد که با افزوده شدن آنها، طیف وسیع تری از پرتوهای تابیده شده از سطح  خورشید جذب می گردند و در نتیجه پنل ها نیز انرژی بیشتری را تولید کنند و حتی می توان آنها را به گونه ای تنظیم کرد که پرتوهای مضر را بازتاب داده و از خود عبور ندهند.
 
علاوه بر این، پنل های یاد شده فارغ از زاویه قرارگیری شان می توانند میزان یکسانی از انرژی را تولید کنند و این یعنی نیازی به قرار دادن آنها روی استندهای موتوری دنبال کننده مسیر تابش نور خورشید نیست.
 
البته تکنولوژی یاد شده هنوز هم در مراحل اولیه توسعه به سر می برد و به گفته Wayne Davenport رئیس واحد مدیریت توسعه و یکپارچه سازی تسلیحات تیم ارائه دهنده این فناوری: «درست مانند بسیاری از پروژه های تحقیقاتی پایه، مزایای کوتاه مدت این پنل ها هنوز هم مشخص نیستند اما سرمایه گذاری برای ساخت آنها قطعا ارزشش را دارد.»
 
وی اظهار داشت: «آزمایشگاه های تحقیقاتی ارتش در AMRDEC همچنان پروژه های تحقیقاتی سطح بالایی را کلید می زنند و پیش بینی می کنم که در آینده شمار بیشتری از این فناوری ها به قلمرو نظامی وارد شوند.» انرژی‌هاب
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn