• تماس با ما

    09166164968

  • ساعات تماس

    8 صبح الی 5 شب

استفاده از وسایل نقلیه برقی بدون هماهنگی در ساعات پیک، شبکه را با مشکل مواجه می کند

معاون سیستم های اندازه گیری هوشمند سازمان بهره وری انرژی ایران؛

استفاده از وسایل نقلیه برقی بدون هماهنگی در ساعات پیک، شبکه را با مشکل مواجه می کند

معاون سیستم های اندازه گیری هوشمند سازمان بهره وری انرژی ایران گفت: مشارکت وسایل نقلیه برقی در برنامه و پاسخگویی بار از جمله موضوعاتی است که اگر قرار باشد این وسایل بدون هماهنگی در ساعات پیک شارژ و دشارژ شوند به شبکه برق آسیب می رسانند.

هادی مدقق در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در خصوص برقی شدن وسایل نقلیه و امکانات مورد نیاز در این بخش، افزود: وزارت نیرو با همکاری دانشگاه صنعتی شریف طرح امکان سنجی تامین انرژی الکتریکی وسایل نقلیه برقی را مورد بررسی قرار داده است.

وی ادامه داد: اندازه گیری انرژی مصرفی بدون در نظر گرفتن محل شارژ آنها و صدور صورت حساب و سیستم وصول هزینه از دیگر موضوعاتی است که اگر براساس مطالعات صورت گرفته اقدام نشود امکان بروز مشکل در شبکه برق وجود خواهد داشت.

معاون سازمان بهره وری انرژی ایران، اظهار داشت: در طرح تهیه شده پیش بینی مدیریت شارژ و دشارژ وسایل نقلیه برقی صورت گرفته و این آمادگی وجود دارد تا در صورت افزایش تعداد وسایل نقلیه برقی با برنامه ریزی به سراغ آن برویم.

مدقق پیش بینی کرد: طی 10 سال آینده معادل 400 هزار دستگاه خودرو الکتریکی مورد استفاده قرار گیرد که حدود شش مگاوات بار به شبکه تحمیل خواهد کرد که برای تامین مدیریت بار و پیاده سازی شبکه هوشمند نیاز به سرمایه گذاری 9 میلیارد دلاری است.

وی افزود: در صورتی که طرح تهیه شده اجرا و شبکه هوشمند و زیرساختهای لازم برای خودروهای الکتریکی تامین شود با حدود 500 میلیون دلار سرمایه گذاری می توان این طرح را پیاده سازی و از هزینه های سنگین جلوگیری کرد.

معاون سازمان بهره وری انرژی های ایران خاطرنشان کرد: یکی از مطالعات صورت گرفته استفاده از کنتورهای هوشمند است که توسط این کنتورها می توان از ایجاد زیرساخت ها و مدیریت خودروهای برقی استفاده کرد.

مدقق گفت: در حال حاضر این پروژه به صورت پایلوت در تهران برای 2 هزار کنتور در حال اجرا می باشد و با اجرای طرح مخابراتی توسط اپراتورهای همراه اول و ایرانسل طی ماه آینده این پایلوت نهایی خواهد شد و تا تابستان سال آینده استان های تهران و البرز از کنتور های هوشمند استفاده خواهند کرد.

وی افزود: در خراسان رضوی نیز طرح کنتورهای هوشمند در حال اجرا می باشد که تا پایان سال جاری تمام خواهد شد و این طرح در شهرهای اهواز، زنجان و بوشهر نیز حداکثر تا پایان تابستان سال آینده به اتمام خواهد رسید.

معاون سیستم های اندازه گیری سازمان بهره وری انرژی ایران اضافه کرد: در اجرای این طرح اولویت با 360 هزار مشترک صنعتی و تجاری بوده که تا پایان سال جاری این مشترکین نیز به کنتورهای هوشمند مجهز خواهند شد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn