• تماس با ما

    09166164968

  • ساعات تماس

    8 صبح الی 5 شب

نرخ خرید برق انرژی‌های تجدیدپذیر تفکیک می‌شود

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی:
تاريخ انتشار: 1394/03/25
نرخ خرید برق انرژی‌های تجدیدپذیر تفکیک می‌شود
ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور حدود 250 مگاوات است و برنامه‌ریزی‌های لازم برای استفاده از ظرفیت نیروگاه‌های بادی و فتوولتائیک موجود در کشور برای تامین برق نیز صورت گرفته است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از تفکیک نرخ خرید برق انرژی‌های تجدیدپذیر خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "هوشنگ فلاحتیان" امروز (دوشنبه) در حاشیه سومین کنفرانس انرژی باد در جمع خبرنگاران گفت: هم‌اکنون در شرایطی هستیم که روز به روز به گرمای تابستان نزدیکتر می‌شویم و مصرف روزانه انرژی الکتریکی و پیک برق به نحو قابل توجهی نسبت به ماه قبل افزایش یافته است.
وی افزود: طی چند روز گذشته با رسیدن پیک مصرف برق به حدود 46 هزار و 500 مگاوات به مرز اوج بار سال گذشته نزدیک شدیم.
فلاحتیان با بیان اینکه با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته، دمای هوا در هفته آینده کاهش می‌یابد، گفت: این کاهش دما موقتی است و پس از آن دما دوباره افزایش خواهد یافت؛ در این وضعیت پیش‌بینی مصرف بستگی به توجه مردم دارد و اگر در ساعت‌های اوج مصرف از به کارگیری تجهیزات پرمصرف خودداری کنند، شاهد پیک بار بالای 50 هزار مگاوات نخواهیم بود.
وی تصریح کرد: برنامه‌ریزی کرده‌ایم که برق موردنیاز کشور را در سناریوهای مختلف به نحو مقتضی تامین کنیم.
وی با اشاره به نامگذاری امسال به سال همدلی و هم‌زبانی گفت: امیدواریم مردم نسبت به مصرف بهینه برق توجه لازم را داشته باشند و با همراهی صنعت برق کشور مجبور به اعمال خاموشی نشویم.
فلاحتیان تاکید کرد: اگر مردم کشور 10 درصد در مصرف برق خود صرفه‌جویی کنند، هیچ‌گونه چالشی برای تامین برق به وجود نمی‌آید و طبیعی است که در صورت عدم توجه و رسیدن پیک مصرف برق به بیش از 50 هزار مگاوات، باید میزان مصرف برق را مدیریت کنیم.
وی با اشاره به نقش نیروگاه‌های برق‌آبی در تامین برق تابستان 94 گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، با توجه به میزان آب ذخیره شده در پشت سدها حداکثر استفاده را از پتانسیل نیروگاه‌های آبی داشته باشیم و 7 تا 8 هزار مگاوات از نیاز مصرف را از این طریق تامین می‌کنیم.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در خصوص انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور حدود 250 مگاوات است و برنامه‌ریزی‌های لازم برای استفاده از ظرفیت نیروگاه‌های بادی و فتوولتائیک موجود در کشور برای تامین برق نیز صورت گرفته است.
وی از وجود پتانسیل 30 هزارمگاواتی نیروگاه‌های بادی در کشور خبر داد و گفت: ظرفیت استفاده از نیروگاه‌های فتوولتائیک بیش از 40 هزار مگاوات برآورد شده است.
وی افزود: وزارت نیرو تمهیدات لازم را برای حضور هرچه بیشتر بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر اتخاذ کرده و برق این نیروگاه‌ها را به صورت تضمینی خریداری می‌کند.
وی یادآور شد: مجلس شورای اسلامی نیز به منظور حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر عوارض 30 ریالی به ازای مصرف هرکیلووات ساعت برق شبکه سراسری را در قانون بودجه سال 94 پیش‌بینی کرده تا از محل بودجه حاصل از این عوارض فعالیت‌های مرتبط توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور را توسعه دهیم.
فلاحتیان قیمت خرید انرژی‌های تجدیدپذیر را تابعی از چندین متغیر عنوان کرد و گفت: میزان و نوع سوخت صرفه‌جویی شده و همچنین میزان جلوگیری از انتشار آلاینده‌های زیست‌محیطی و نرخ تبدیل انرژی از عوامل مهم تامین نرخ خرید برق تجدیدپذیر است.
وی افزود: طبیعی است اگر قیمت فرآورده‌های نفتی و گاز تغییر کند، متناسب با آن قیمت خرید تغییر می‌کند که ما برای اطمینان بخش خصوصی در آینده نزدیک نرخ خرید تضمینی برق از انواع نیروگاه‌های تجدیدپذیر مثل بادی، خورشیدی، زباله سوز، لندفیل و ... به تفکیک اعلام می‌کنیم تا سرمایه‌گذاران از بازگشت سرمایه خود مطمئن شوند.
وی تصریح کرد: نرخ خرید تضمینی برق حاصل از همه انرژی‌های تجدیدپذیر در سال گذشته به ازای هر کیلووات ساعت 460 تومان بود که با تفکیک قیمت خرید انواع مختلف انرژی تجدیدپذیر، نرخ خرید برق برخی انرژی تجدیدپذیر افزایش و برخی دیگر ثابت می‌ماند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn