• تماس با ما

    09166164968

  • ساعات تماس

    8 صبح الی 5 شب

وزیر نیرو در کنفرانس انرژی بادی مطرح کرد

طی سال‌های گذشته تعداد قابل توجهی سرمایه‌گذار جهت احداث نیروگاه‌های بادی و ... مراجعه کردند و زمین را نیز دریافت کردند اما وقتی به بخش تامین مالی رسیدند با توقف و تاخیر مواجه شدند.

حمید چیت چیان، وزیر نیرو در سومین کنفرانس انرژی بادی با اشاره به اینکه انرژی های تجدید پذیر وبخصوص انرژی بادی مسئله ای است که سالها در اهداف سیاست‌ها و برنامه های دولت و وزارت نیرو قرار دارد، گفت: اگر بخواهیم درست قضاوت کنیم متاسفانه اقداماتی که تاکنون انجام شده با اهدافی که وضع شده بود تطبیق ندارد و برنامه های وزارت نیرو با سرعت لازم پیش نرفته است. لذا باید تلاش بیشتری در وزارت نیرو و سازمانهای ذیربط صورت گیرد.

وی افزود: همواره اینگونه مطرح می شود که در کشوری که دارای ذخایر غنی سوخت فسیلی است چه نیازی به استفاده از انرژی های تجدید  پذیر است و در جلسات مختلف نیز بارها به این سوال پاسخ داده شده اما همچنان برای برخی جای سوال است و باید پاسخ داده شود و یک برنامه مشترک ملی برای کشور تدوین شود.

وزیر نیرو در خصوص دلیل روی آوردن به انرژی های تجدید پذیر و پاسخ به سوال یاد شده، اظهار داشت: مهمترین دلیل این استکه شدت انرژی در کشور ما بالاست و عمده مصارف انرژی از منابع سوخت‌های فسیلی که منجر به انتشار مقادیر زیادی از گازهای گلخانه ای می شود. در حالی که جهان در مسیری حرکت می کند که در آینده برای انتشار گازهای گلخانه‌ای محدودیت جدی وضع شود.

وی ادامه داد: اگر جهت بهره‌گیری از انرژی های تجدید پذیر شونده استقبال شودبه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک می شود و چنانچه ما در این مسیر قرار گیریم انتخاب صحیحی است که در آینده از جریمه رها می شویم چرا که در صورت عدم مراعات بالاجبار مشمول هزینه های سنگین خواهیم شد.

وی همچنین گفت: علاوه بر مباحث هزینه هایی که سوختهای فسیلی برای کشور خواهند داشت ما نیازمند تنوع بخشی به منابع انرژی هستیم که با امنیت ملی هر کشور ارتباطی محکم دارد به طوری که اگر کشوری خودش را منحصر به استفاده از برخی منابع کند در زمینه امنیت ملی به مشکل بر می خورد مثلا در ایران که میزان رخداد حوادثی مانند سیل و زلزله زیاد است اتکای صرف به انرژی هایی که از طریق شبکه سراسری منتقل می شود، محدودیت ایجاد می کند در حالی که انرژی های تجدید پذیر پراکنده هستند و در هر منطقه ای با توجه به اقتضائات می توان از آنها استفاده کرد. یعنی در جایی وزش باد در منطقه‌ای نور خورشید، و در جایی دیگر از انرژی گرمایی می‌توان استفاده کرد لذا استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر هم به تنوع بخشی منابع اولیه انرژی و هم امنیت ملی و پایداری شبکه انرژی کشور کمک می‌کند.

چیت‌چیان در ادامه با اشاره به اینکه تجربه نشان داده در استفاده از نیروگاه‌های بزرگ با مشکل مواجه‌ایم، تصریح کرد: مناطق مصرف از مناطق تولید برق جدا هستند و برای انتقال نیازمند توسعه هستیم زیرا این فاصله غیر از ریسک بالا تلفات زیاد را نیز منجر شده بنابراین اگر تولید را پراکنده کنیم بهره‌وری بالا رفته و به اقتصاد برق کمک می‌شود.

وی با اشاره به لزوم توسعه دادن مناطق دور افتاده با استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر، اظهار داشت: یکی از مناطق خوب برای احداث نیروگاه‌های بادی شرق کشور از خواف تا سیستان و بلوچستان است که این مناطق از توسعه‌یافتگی کمتری برخوردار بوده و چنانچه نیروگاه‌ها در این مناطق توسعه یابند اثرات قابل توجهی در معیشت و توسعه آنها و همچنین اشتغال خواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه برخوردار بودن کشور  از سوخت فسیلی  موجبی برای عدم استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر نیست خاطرنشان کرد:استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر علاوه بر اینکه نیاز ما را به انرژی تامین می‌کند و عمر کفایت سوخت انرژی را افزایش می‌دهد صادرات سوخت‌های فسیلی را که دستاوردی مهم برای اقتصاد ملی کشور است در پی خواهد داشت.

وزیر نیرو در خصوص تسهیلات و امکانات و همچنین موانع موجود در کشور  برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر و از جمله انرژی بادی توضیح داد: بحث اول در این خصوص سیاست گذاری و برنامه ریزی کشور است به طوری که در دهه هفتاد مقام معظم رهبری سیاست نظام را در بخش انرژی ابلاغ کرده و گفتند که باید در بخش انرژی کشور تنوع داشته باشیم و  و لزوم استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را از جمله سیاست‌های اصلی این بخش عنوان کردند.

وی همچنین گفت: استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در برنامه چهارم  و پنجم و  سیاست‌های وزارت نیرو تاکید شده به طوری که در برنامه پنجم قانون‌گذار مکلف کرده که تا پایان این دوره از برنامه 5 هزار مگاوات نیروگاه بادی و خورشیدی نصب شود.

چیت‌چیان اظهار داشت: در اولین گام آنچه قانون حکم می‌کند سیاست پشتیبانی از انرژی‌های تجدیدپذیر است و در گام دوم نیز وزارت نیرو  تسهیلاتی برای بخش خصوصی فراهم کرده که خرید تضمینی برق تولیدی از نیروگاه‌های تجدیدپذیرشونده از جمله آنهاست به طوری که برق تولیدی از این نیروگاه‌ها به قیمت 460 تومان  به ازای هر کیلووات ساعت خریداری شده  در حالی که ما هر کیلووات ساعت برق را 56 تومان  به مشترکین توزیع می‌کنیم لذا این رقم خرید برق تولیدی از سوی بخش خصوصی  اقدامی در جهت  حمایت از توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر است.

وی همچنین گفت: در گذشته مدت زمان خرید تضمینی برق 5 یا 6 سال بود اما اخیرا اعلام کردیم که این مدت زمان به 20 سال  افزایش یابد که به این ترتیب سرمایه‌گذاران نیز  تشویق خواهند شد.

وزیر نیرو سیاست‌گذاری دولت در زمینه تولید توربین‌های بادی  و تجهیزات تولید برق در داخل کشور را از جمله تسهیلات و سیاست‌های مثبت دولت  در بخش انرژی‌های  تجدیدپذیر برشمرد و گفت: در حال حاضر قسمت عمده  تجهیزات توربین 2.5مگاواتی  در داخل کشور تولید می‌شود که این مساله نیز  مشوق خوبی برای سرمایه‌گذاران در این بخش خواهد بود.

وی حمایت دولت و وزارت نیرو از تحقیقات در زمینه توربین‌های بادی را از دیگر تسهیلاتی برشمرد که  دولت در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر ارائه می‌دهد.

وی ادامه داد: تحقیقات به تولید توربین با هزینه کمتر کمک می‌کند.

چیت‌چیان در ادامه به بحث انرژی‌های خورشیدی اشاره کرد و اظهار داشت: در این زمینه نیز تصمیم گرفتیم که چنانچه هر مصرف‌کننده برقی پنل فوتوولتاییک نصب کند 50 درصد هزینه اولیه را وزارت نیرو پرداخت می‌کند بنابراین تصور بر این بود که استقبال زیادی از نصب این نوع پنل‌ها صورت گیرد اما توجه سرمایه‌گذاران  چندان  جلب نشده است.

وی در ادامه در خصوص  موانع توسعه نیروگاه‌های بادی  با وجود قوانین و تسهیلات، اظهار داشت: بخشی از این کمتر روی آ‌وردن به سمت توسعه نیروگاه‌های تولید انرژی‌های تجدیدپذیر از سوی بخش خصوصی  به این مساله برمی‌گردد که طی سال‌های گذشته تعداد قابل توجهی سرمایه‌گذار جهت احداث نیروگاه‌های بادی و ... مراجعه کردند و زمین را نیز دریافت کردند اما وقتی به بخش تامین مالی رسیدند با توقف و تاخیر مواجه شدند که این موضوع در حال حاضر در صندوق توسعه ملی  مطرح شده که موافقت نیز جلب شد لذا تصور می‌شود که با همکاری که صندوق توسعه ملی با سرمایه‌گذاران خواهد داشت این مدت زمان کوتاه شود. البته این مساله از کنترل وزارت نیرو خارج است و بخشی از تامین مالی نیز به فاینانس برمی‌گردد که شرایط  تحریم  و نقل و انتقال پول موانعی را ایجاد کرده اما برای این مقوله نیز  راهکارهایی وجود دارد که امیدواریم بتوانیم غلبه کنیم.

چیت‌چیان همچنین به بحث تامین زمین برای نصب نیروگاه‌های بادی اشاره کرد و گفت: برخی سرمایه‌گذاران در گذشته زمین را تحویل گرفته و روی آن کار نکرده‌اند که زمین‌ها حصر شده باقی مانده و امکان استفاده برای سرمایه‌گذاران دیگر نیز از بین رفته است. در ضمن اینکه در برخی موارد گرفتن زمین مشکلاتی در پی دارد که سازمان انرژی‌های نو درصدد رفع این مشکلات است.

وزیر نیرو ساختارهای درون وزارت نیرو را از دیگر مشکلاتی برشمرد که دلیل کمتر مراجعه کردن سرمایه‌گذاران برای حضور در بخش سرمایه‌گذاری و انرژی‌های تجدیدپذیر است و گفت: گفته شده که افراد به واحدهای مختلف وزارت نیرو و یا سازمان‌های ذیربط برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر مراجعه می‌کردند اما در دو ماه اخیر تصمیم گرفته شده که تمام کارها در سازمان انرژی‌های نو متمرکز شود تا اقدامات تسریع و تسهیل شوند.

 وی همچنین گفت: در برخی موارد نیز دیده شده که وقتی سرمایه‌گذار پیشنهاد تاسیس نیروگاه را می‌دهد مسئولین خودشان را در جایگاه سرمایه‌گذار قرار نمی‌دادند و اصرار داشتند که ساختار  در وزارت شکل گیرد اما در حال حاضر ما درصددیم که کمک کنیم که سایت مناسب را به سرمایه‌گذار معرفی کنیم تا کمکی نیز به آنها شده باشد. ایلنا

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn