• تماس با ما

    09166164968

  • ساعات تماس

    8 صبح الی 5 شب

راهکارهای مدیریت مصرف

پیک مصرف برق همچنان بالاست/ راهکارهای مدیریت مصرف ضروری است

 

به جز روزهای تعطیل که به دلیل خاموش بودن سیستم های روشنایی، سرمایش و برخی خطوط تولید صنایع، مصرف برق به طور محسوسی افت می کند، در بقیه روزهای کاری هفته، این رقم همچنان بالاست.

نگاهی به اطلاعات و آمار نشان می دهد که پیک مصرف برق پس از افزایش یکباره آن در شانزدهمین روز خرداد که به رقم 46556 رسید، اکنون به میزان اندکی فروکش کرده اما هنوز هم پیک روی ارقام 45 هزار و 46 هزار می چرخد.

رفتار نادرست مصرفی برق (مانند باز گذاشتن پنجره ها با وجود روشن بودن کولر) باعث افزایش هزینه های خانوار و در نهایت هزینه های کل کشور می شود.

روز گذشته (23 خرداد) پیک مصرف به 46 هزار و 113 مگاوات رسید که این رقم در مقایسه با سال گذشته تفاوت بسیاری را نشان می دهد.

اگرچه با نگاهی دقیق تر به تقویم مشخص می شود که 23 خرداد 93 روز تعطیلی بوده و از این رو نمی توان این تفاوت آماری را مورد مداقه قرار داد.

** راهکارهایی که مشترکان باید توجه کنند

مشترکان برق می توانند با انجام چند کار ساده و البته بدون هزینه، نه تنها میزان مصرف خود و کل شبکه برق را تنزل دهند، بلکه باعث کاهش هزینه های خانوار خود را نیز در قبوض برق خود مشاهده کنند.

صرفه جویی در مصرف برق و کاستن از هزینه های زندگی به ویژه در وسایل سرمایشی بسیار ساده است. درهمین خصوص به ویژه در ساعت های گرم روز که همزمان با اوج گرفتن مصرف برق نیز می شود، استفاده از دور تند کولرهای آبی و تنظیم درجه کولرهای گازی بین 24 تا26درجه (دمای آسایش) می تواند به میزان قابل توجهی از بار شبکه بکاهد که البته این اقدام به بهبود کارکرد این وسایل سرمایشی نیز کمک خواهد کرد.

مشترکان باید به یاد داشته باشند که تنها در فصل های گرم سال مصرف برق در مقایسه با ماه های سردتر، به دلیل بهره گیری از وسایل سرمایشی نزدیک به 16 هزار مگاوات افزایش می یابد این میزان یعنی به اندازه تولید 16 نیروگاه به بزرگی نیروگاه پرند که با سرمایه گذاری هنگفتی ساخته شده است.

خاموش کردن لامپ های اضافی راهکار سنتی، اما موثر در کاستن از بار اضافه و تحمیلی برشبکه برق به شمار می رود.

همچنین در روزهای بسیار گرم، می توان با بستن در و پنجره و کشیدن پرده ها از ورود انرژی گرمایی بیشتر به داخل ساختمان جلوگیری کرد.

** خسارات مصرف نادرست برق

هرگونه مصرف نادرست برق (مانند روشن نگه داشتن اتاق خواب، درحالی که هیچکس درآن حضور ندارد) مصرف سوخت را بالا می برد چرا که بیش از 55 هزار مگاوات نیروگاه های کشور با سوخت فسیلی کار می کنند.

رفتار نادرست مصرفی برق (مانند باز گذاشتن پنجره ها با وجود روشن بودن کولر) باعث افزایش هزینه های خانوار و در نهایت هزینه های کل کشور می شود.

عدم توجه مدیریت بهینه مصرف برق (استفاده همزمان از وسایل پرمصرف برقی در ساعت های اوج برق) ممکن است به شبکه های داخلی منزل نیز آسیب بزند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn